Antrenman ve Yarışmalar

Çocuğunuzun tenis eğitiminin değişik evrelerinde yaptığı antrenmanın ve yarışmaların miktarının ve tipinin başarılı bir sporcu olmasında büyük etkisi vardır.

Çocuğunuzun başlangıçta her hafta ne kadar antrenman yapması gerektiğini, yeni seviyelere geçerken neler yapılmasının lazım olduğunu ve bunları nasıl yönetebileceğinizi öğrenmeniz faydalı olacaktır.

İyi Bir Tenis Eğitim Programını Belirlemek İçin İpuçları

Karar vermekte en çok zorlanacağınız konulardan birisi çocuğunuzun tenis eğitimini nerede alacağıdır. Bir tenis eğitim merkezine veya bir tenis kulübüne bağlı olsanız bile çocuğunuzun aldığı eğitimin doğru ve alabileceği en iyi eğitim olduğunu bilmeniz zordur.

Aşağıdaki bilgiler sizlere iyi bir tenis eğitim programını belirlemeniz için dikkat etmeniz gereken konularda yön göstermeye çalışacaktır.

Aşağıdaki maddelerde size bazı ipuçları veriyoruz, değerlendirecek seviyede tenis bilgisine sahip olmayabilirsiniz ancak sahip olduğunuz annelik-babalık içgüdülerinizi unutmayın.

Çocuğunuz antrenmanlardan keyif alıyor mu?

 

Antrenmana gitmekten hoşlanıyor mu?

 

İlerleme kaydediyor mu?

 

Antrenörler profesyonel ve güvenilir mi görünüyorlar?

 

Minik Sporcuların Ebeveynleri

 

Eğer çocuğunuz tenis sporuna yeni başlıyorsa veya minikler için bir tenis eğitimine dahilse şu noktalara dikkat edin.

1. Antrenör-Sporcu Oranı
 

Minkler için tenis eğitimlerinin en önemli noktalarından biri her antrenörün ilgilendiği sporcu sayısı, başka bir değişle antrenör sporcu oranıdır.
 

Minikler tenisi gelir elde etmek için önemli bir alandır. Bu yüzden de eğitime gereğinden fazla sporcuyu dahil etmek sık rastlanan bir uygulamadır. Bu olduğunda ise en iyi antrenör bile zamanını sporcuları eğitmek yerine onları kontrol etmek için harcamak zorunda kalır.

Minikler tenisinde 1'e 6 oranı iyi bir orandır, sizin de bu oranı bulmaya çalışmanızı öneririz. 1 antrenör 6 minik sporcu ile çalışırken onlara eğitim verebilir, sayı artmaya başladığında ise antrenörün dikkati eğitimden sporcuları kontrol etmeye yönelir, eğitimin verimi düşer. Dikkat edilecek bir diğer konu da antrenörün asistanlarıdır. Asistanlar minik sporcuları organize etmekte, top atmakta çok yararlı ve faydalıdırlar. Ancak asistanlar antrenöre yardımcı olarak kortta bulunmalıdırlar, onun yerine değil.

 


2. Antrenmanlarda ne yapıyorlar?
 

Ebeveynler olarak çocuğunuza verilen eğitimin kalitesini belirlemeniz imkansız olabilir ancak dikkat edeceğiniz birkaç nokta size bu konuda ip uçları verecektir.

Antrenmanların fiziksel olarak zorlayıcı olması gerekir, zorlayıcı demekle bahsetmek istediğimiz, sporcuların yapması istenen hareketlerin onlar tarafından ancak yüksek efor sarf edilerek yapılabilir olmasıdır. Aynı zamanda her antrenmanda her sporcunun antrenörü ile bire bir zaman geçirmesi bu zaman süresinde de antrenöründen geri bildirim alması önemlidir.

Belki de konuyu en iyi özetlemenin yolu çocuğunuzun antrenman sırasında meşgul olup olmadığına bakmaktır. Çocuğunuz sürekli olarak bir şeyler yapıyor mu yoksa daha çok ders dinler gibi mi duruyor. Antrenmanlar sporcuların sürekli olarak meşgul oldukları, teşvik edici, eğlendirici aynı zamanda da gelişimi sağlayan bir biçimde yapılmalıdır.


3. Yaşça büyük kaç sporcu var – ve durumları nasıl?
Birçok tenis eğitim merkezindeki minikler tenisi (8 yaş ve altı) programları kalabalıktır. Ancak aynı merkezlerin 9 ve 10 yaş programlarında çok daha az sayıda sporcu görürsünüz. Bu uzak durmak için önemli bir göstergedir, bir sporcu iyi bir antrenörden ayrılmak istemez.

Yaşça daha büyük sporcuların seviyesi de size iyi ipuçları verecektir. Eğer 9 ve 10 yaşlarında iyi tenis oynuyorlarsa, başlarında denetleyen kimse olmadan maç yapabiliyorlarsa bunlar olumlu işaretlerdir.

 

10 Yaşından Büyük Sporcuların Ebeveynleri

 

Eğer çocuğunuz bu yaşta tenise yeni başlıyorsa veya daha alt yaş gruplarından bu yaş grubuna geçiş yapıyorsa aşağıdaki konulara dikkat etmenizi öneririz.

1. Kortta kaç sporcu var?
 

Bu seviyede çocuklar biraz daha büyümüş olacakları için biraz daha fazla alana gereksinim duyarlar.

Doğal olarak imkanlara bağlı olmakla beraber 1 antrenörün 2 kortta 8 sporcuyu çalıştırdığı antrenmanlar bu yaş için çok iyidir. 1 antrenörün 1 kortta 6 sporcuyu çalıştırması da kabul edilebilir ama 2 kortta 8 sporcu tercih edilmelidir.

2. Bir saatlik antrenman dışında başka imkanlar da sunuluyor mu?
 

Bu yaş tenisin çocuğunuzun yaşamında önemli bir yer almaya başlayacağı yaştır. Tenis oynama sevgisinin de bu yaşta gelişmesi gerekir.

Haftada bir saat tenis antrenmanı ile bu olmayacaktır. Bu yüzden daha fazla antrenman imkanı sağlayan, antrenman ile birlikte maç yapma imkanlarının da verildiği yerler daha uygundur.

Antrenman ve maçlara ek olarak başka sosyal aktivitelerin de olduğu, motor becerilerini geliştirici kondisyon antrenmanların yapıldığı, bunların dışında kendi başına da tenis oynama imkanlarının verildiği programlar çocuğunuzun tenis sevgisinin gelişmesinde yardımcı olacaktır.

 

3. Yarışma imkanları sunuluyor mu?
 

Antrenman önemlidir ancak çocuğunuz tenis sporunda uzun dönemli olarak yer alacaksa o zaman yarışma daha önemlidir. Bu yüzden çocuğunuzun seviyesine uygun yarışma imkanlarının sürekli olarak sunulduğun programları tercih edin.

Sadece en iyi sporcuların yarışmacı olabildiği programlardan uzak durun, her sporcunun yarışmacı olduğu programları tercih edin.

 

4. Kulüpte bir takım havası var mı?
 

Tenis kulüpleri çocukların ve gençlerin zaman geçirmeleri için çok sağlıklı yerlerdir. Eğer bir kulüpte gençlerin ve çocukların bir takım havasında olduklarını görürseniz bu fırsatı kaçırmayın.

Eğer tenis kulübü çocuğunuzun sadece antrenman yapmak için değil, arkadaşları ile birlikte olmak, zaman geçirmek için de tercih ettiği bir yer haline gelirse bundan çok büyük yarar görürsünüz.

 

Performans Sporcularının Ebeveynleri

 

Eğer çocuğunuz çok tenis oynuyorsa ve iyi bir seviyeye ulaşmak amacında ise o zaman aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz.

1. Geçmiş
 

Tarih kendini tekrar eder! Bir programı değerlendirmenin en iyi yolu geçmişte üretmiş olduklarına bakmaktır.

Son yıllarda kaç sporcusunu ülke şampiyonasının eleme veya ana tablosunda oynatabilmiş. Eğer bunun cevabı hiç ise ve kendilerini yüksek performans merkezi olarak nitelendiriyorlarsa o zaman biraz daha etrafa bakmanızı öneririz.

Değişik programların değişik amaçları olabilir. Bir merkezin/kulübün ulusal şampiyonada hiç sporcusu olmayabilir ancak belirli bir yaşa kadar yetiştirdikleri daha sonra başka kulüplere yolladıkları ve orada da başarılı olmuş sporcular yetiştirmiş olabilirler.

Programın yetiştirdiği sporcuların sadece seviyelerine bakmayın, sporcuların davranışlarına ve kişiliklerine de bakın. Eğer sporcular motive, mutlu ve yaptıkları işi seviyorlarsa o zaman orada kesinlikle çok doğru işler yapılıyor demektir.


2. Çok yönlü program
 

Sporcular geliştikçe programlarına yeni alanlar eklenmelidir ki gelişmelerini devam ettirebilsinler.

Bir sporcunun olabileceği en iyi duruma ulaşabilmesi için tenis eğitim programları birinci sınıf olmalıdır, ancak buna ek olarak iyi bir fiziksel antreman programına, beslenme programına ve mental destek programına da gereksinimleri vardır.

Bu yüzden çocuğunuza bu çok yönlü programı verebilecek bir ekibin olduğu sistemleri tercih etmelisiniz.

 

3. Kişisel hedef belirleme

 

Olabileceğinizin en iyisine erişmek kişisel bir yolculuktur. Etrafınızdaki destek ekibi ile birlikte çalışmak harika bir şeydir ancak gerçekten gelişmek için bir sporcunun oyununa uygun olarak belirlenmiş kişisel hedefleri olmalıdır.

Daha iyi sporcular için ise her dönemde kendileri için belirlenmiş kişisel hedefleri olmalıdır. Sporcunun etrafındaki destek ekibi bu kişisel hedeflerden haberdar olmalı ve aynı amaç için çalışmalıdırlar.

4. Antrenör ekibinin devamlılığı
 

Tenis geliştikçe bu sporu yapan çocuk sayısı da artmaktadır, buna bağlı olarak tabii ki antrenör sayısı da.

Bu birçok yönden iyi olsa da bir sporcunun bir hafta içinde değişik antrenörlerle çalışmasına yol açabilir ki bu hiçbir zaman iyi bir şey değildir.  Bu yüzden çocuğunuzun bir veya en fazla iki tenis antrenörü ve bir fiziksel antrenör ile çalışması önemlidir.